Donanımda Sıkça Sorulan Sorular


Tarih:
12.05.2000 
Son Revizyon:
18.09.2000 
Ürün:
ELSA MicroLink 56k USB
İşletim sistemi:
Windows 98 - Windows 2000 - Linux
Editör:
Tayfun Erkeskin

ELSA MicroLink 56k USB

Sık Sorulan Sorular

Modemi aldım/almak istiyorum. Sistemime tanıtmak için, işletim sistemi sürücülerini kurmam gerektiğini biliyorum.
Bunu nasıl yapabilirim ?
Sürücü kurulumunu kartla birlikte gelen "MicroLink 56k USB" CD'si yardımıyla rahatça yapabilirsiniz. Kurulum rutinleri, CD'yi makinenize taktığınızda otomatik olarak devreye girecektir.

ELSA'nın tüm ürünleri için Kurulum Kılavuzları Türkçe'ye tercüme edilme aşamasındadır.
Sürücü güncellemelerini nasıl yapacağım ?
En son sürücüleri, ELSA MicroLink 56k USB Sürücüler ve Destek Üniteleri adresinden indirebilirsiniz.
Internet servislerine rağmen, aktüel sürücülerden edinmek istiyorsanız, bilgisayarcınız ya da TET ile temasa geçmeniz yeterlidir.
ELSA MicroLink 56k USB modemim 3 kısa bir uzun meşgul sinyalini tanıyor mu ?
Evet. Tüm ELSA modemleri bu sinyali tanır.
ELSA MicroLink 56k USB ile Linux altında da çalışabilir miyim ?
Evet. Eskiden USB teknolojisi http://www.usb.org, sadece Windows 98 ve Windows 2000 işletim sistemleri tarafından desteklenirken, yeni 2.4 Linux kernelinde USB desteği bulunuyor.
ELSA MicroLink 56k USB, Linux altında sorunsuz çalışan ender USB modemlerden biri:
ELSA MicroLink 56k USB modemimi  Windows 98 (SE) tanımadı:-((
Paket içerisinden çıkan USB bağlantı kablosu, anakartın USB "port"una bağlandığında, modemin ön panosundaki yeşil ışığın yanması ve Windows'un otomatik olarak, sisteme bir USB ünitesi eklendiği mesajını vermesi gerekir.
Bazen, modemin ışığının kısaca yanıp söner ve modem, Windows Device Manager altında "bilinmeyen aygıt" olarak gözükür. Ancak windows tarafından, sürücü yüklenmesi soru sihirbazı devreye girmez.
Bu durumda;
  • "Start"->"Run"->"regedit" komutuyla, Windows Registry'ye giriniz.
  • "HKEY_LOCAL_MACHINE"->"Enum"->"USB" dizinindeki "VID_05CC&PID_2265" adlı kod anahtarını siliniz.
ELSA MicroLink 56k USB modemimi Winfax 9.0 progarmına bir türlü tanıtamıyorum:-(
Programın geliştiricisi Symantec firmasının web sitesine bağlanıp, programın 9.03 versiyonuna terfi (upgrade) paketini indirin.
Upgrade işlemini, direkt, Winfax Message Manager programındaki "Help" ana menüsü altındaki "LiveUpdate" opsiyonu üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz.
Update sonrası, ELSA MicroLink 56k USB modeminiz, WinFax 9.03 ile sorunsuz çalışacaktır (WinFax 9.03 & ELSA MicroLink 56k USB.
Galiba işletim sistemimde USB desteği düzgün kurulu değil. ELSA MicroLink 56k USB modemimi, bir türlü tanıtamadım !
Öncelikle, modemi sadece Windows 98 ve/veya Windows 2000 altında çalıştırmanız gerektiğini unutmayın.Windows 95 ve Windows NT'de, USB desteği yoktur ya da çok zayıftır.
İşletim sisteminin USB destek modülleri düzgün kurulmamışsa, aşağıdaki sıkıntılar yaşanabilir:
- Modem otomatik olarak tanınmaz
- Sistem kayıtlarında "Bilinmeyen Aygıt" - "Unknown Device" ibareleri gözükür.
- Sürücüler bir türlü tanınmaz, yükleme işlemleri bir türlü arzu edilen sonuçları vermez.
Bu gibi durumlarda, önce "Universal serial bus controller" ünitesinin, Windows işletim sisteminde yer alıp almadığı kontrol edilmelidir:
System Properties
Yukarıdaki resimdeki yerde Intel yerine, Via, SIS gibi ibareler varsa, anakartınızı düzgün çalıştırabilmek için "patch" adı verilen yama ünitelere gereksinimizin vardır. Bu yama programlar, USB ve AGP destekleri için kaçınılmaz olup, bilgisayarınızla ya da anakartınızla birlikte bir disket ya da CD üzerinde gelir.
"Universal Serial Bus Controller" ibaresi hiç yoksa, anakartınızın BIOS'una girip, "Assign IRQ to USB" menüsü üzerinden USB Controller için IRQ adresleme işlemini aktive etmeniz gerekir.
Eğer ibare varsa, USB modem bağlantısını anakartınızdaki bir diğer USB "port"u üzerinden gerçekleştirmeyi çalışmanız ve -eğer varsa- başlangıçta diğer USB üniteleri devre dışı bırakmanız önerilir. USB Root Hub ünitesini devre dışı bırakmanız (uninstall) ve tekrar kurmanız da, problemin giderilemsi için bir çözüm olabilir.
Altta bir örneği görülen "Device Manager" panosu yardımıyla, modeminiz için bir IRQ atanmış olup olmadığını ve bu IRQ'nun USB Controller ünitesi tarafından kullanılıp kullanılmadığını kontrol edebilirsiniz. IRQ paylaşımı -IRQ Sharing- (ki, örnekte ELSA MicroLink 56k PCI dahili modem ile görülüyor) temelde mümkün olup, Windows tarafından da bir aygıt sorunu olarak kabul edilmez. Ancak özellikle, grafik kartları ve SCSI-Controller üniteleri ile paylaşımda sorun yaratabilir. Problemli durumlarda, USB Controller ünitesinin kendi başına bir IRQ değeri alıp almamış olduğunu kontrol edin (= Controller ünitesinin solundaki sayı, bu listede maksimum 2 kere yer almalıdır).

 
Eğer bu önerilerle de sonuca varamıyorsanız, bilgisayar veya anakart üretcisi ile temasa geçip, bir BIOS terfi (update) programı edinmeniz tavsiye edilir. USB desteği ve bilgisayarınızın operasyonel stabilitesinin, BIOS desteği ile çok büyük bir ilgisi vardır. Yeni alınmış bilgisayarlar ve anakartlarla birlikte de son sürücü ve BIOS versiyonları ille de gelmeyebilir. Bu arada, Microsoft firması, Internet sitesinde Windows 98 işletim sistemi için, yeni sürücü ve yama programları sunmakta. Sistemde herşey düzgün kurulduğunda, Device Manager, aşağıdaki gibi bir görüntü alır:

 
Yukarıda geçen tüm işlemleri yaptım. Modemi sisteme tanıtırken, hep bir "Unknown Device" buluyor; CD'deki sürücüler de bu bilinmeyen aygıtına tanıtılmasında işe yaramıyor...:-((
Modem kurulumu sırasındaki ilk işlemde bir yanlışlık yapılmışsa, bir "bilinmeyen aygıt" mesajı çıkabilir.
Bu durumda, Windows Registry altındaki [Start->Run->"regedit" komutu]
 \HKEY_LOCAL_MACHINE\Enum\USB\VID_05CC&PID_2265
anahtarı silip, Windows'u tekrar başlatın.
V.90 ya da 56kflex standardındaki hızlı bağlantım kopuveriyor...:-((
V.90 ve 56kflex standartlarındaki hızlı bağlantı metotları, klasik modülasyon tiplerinden (örneğin V.34) farklı bir mimariye sahiptir.
Pensipte, maksimum bağlantı hızı, hattın bant genişliğiyle direkt ilgilidir. O yüzden iletişim hızı, bağlantıdan bağlantıya değişebilir.
Performans ve stabiliteyi etkileyen faktörler hangileridir ?
Binadaki "temiz" bir hat kurulumu - az sayıda paralel priz, metalik açıdan güvenli vidalama vs.- çok önemlidir.  Manyetik ve elektrik alanlar, parazit yapabilir - örneğin modemin üzerinde bir halogen masa lambası konulduğunda...
Bağlantı sayısının az olduğu durumlarda, "multiplexer" üniteleri sayesinde iki kullanıcının aynı hattı paylaştığı olur. Bu üniteler "PCM-2" gibi ibareler taşır ve hattın bant genişliğini otomatikman indirger.
Bazı tesisatta sayaçlar [kontör] bulunur. Bunlar sesli iletişimi negatif etkilemeyen, ancak sinyalizasyon esnasında veri alışverişi operasyonlarına ses paraziti şeklinde müdahale edebilen unsurlardır. Bağlantı sırasında devere dışı bırakılmaları uygun olur.
Çok katlı bina ve apartmanlarda telefon operasyonları için çok sayıda priz kullanılır ve genelde de -aslında yasak olan- paralel bağlantılara rastlanır. Türk Telekomünikasyon Şebekesi'ne yapılan ev bağlantılarının yansımasız ve belirli bir empedans ile gerçekleştirilmesi zorunludur. Aynı empedanslı çok sayıda aletin yer aldığı paralel bağlantılardan, toplam empedans düşeceği için kaçınılmalıdır.
 
V.90 bağlantım var. Ama performans (transfer hızı) stabil değil..:-((
Böyle bir durum sözkonusu olduğunda, komünikasyondaki aletler (arayan modem ve karşı taraftaki sunucu) başta yüksek bir bağlantı hızı için "pazarlık eder" ve belirli bir data transfer seviyesi için "anlaşırlar", ancak bağlantı süresi boyunca bu seviyeyi koruyamazlar.  Bu durumlarda aletler, daima mümkün olduğu kadar yüksek bir data transferinin sağlanabildiği, bir "operasyonel nokta" bulmaya çalışırlar. Ancak, bu mekanizmanın gereksinim duyduğu zaman zarfında, efektif data transferi mümkün olmaz.
Sonuçlar
-Internet tarayıcısında sayfaların yavaş gelmesi
ve
-Download sırasında data transfer miktarlarının düşmesidir.
Bu durumlarda gerçekten tam neler olduğu pek açık değildir. Genelde aletler bağlantı hızını dinamik bir şekilde ayarlamaya çalışırlar, ancak bu sayede başlangıçtaki hızdan düşük değerler kayarlar (Fallback). Bazen, komple baştan "pazarlık etmeye" de başlayabilirler. Bu proseslere neyin ne kadar ve nasıl etki ettiği, kullanılan hattın özellikleriyle direkt ilgilidir. O yüzden de, tek bir çözüm mümkün değildir.
Tecrübeler göstermiştir ki, çoğu durumda, bağlantı seviyesinin operasyonun en başında sınırlanması, yararlı olur. Böylece, iletişim hattındaki aletlerin devamlı bağlantı hızını ayarlamakla geçirecekleri zaman, efektif data transferi için kullanılabilir.
Maksimum bağlantı hızının sınırlanması, "Dial-up Networking"->"Bağlantı Adı" ikonunu sağ fare tuşu ile tıklayıp, "Modem Adı"->"Configure"->"Properties"->"Connection"->"Advanced Connection Settings" altındaki "Extra Settings" bölümüne girilecek değerlerle yapılabilir.
 
Örnek:
AT+MS=V90,,,,,42000 -> Sonuç: iyi performans
AT+MS=V90,,,,,44000 -> Sonuç: iyi performans
AT+MS=V90,,,,,46000 -> Sonuç: bağlantı kopuyor:-(
AT+MS=V90,,,,,44000 -> Bu hatta kullanılması tavsiye edilen maksimum bağlantı seviyesi.
Sonuç olarak, bağlantı hızı ve data transferi parametreleri arasında, deneysel bir optimizasyon yapmak gerekir.
ELSA MicroLink 56k USB modemimi nasıl "sadece" 56kflex standardında çalıştırabilir ya da benim uygun gördüğüm bir bağlantı hızında çalıştırabilirim ?
ELSA MicroLink 56k USB modemi, birçok transfer protokolünün yanısıra, hızlı PCM metotlarından 56kflex ve V.90 standartlarını da destekler. Modemin fabrika çıkış ayarı V.90 olup, otomatik olarak mümkün olan en yüksek bağlantı hızına erişecek seviyede dizayn edilmiştir. Ancak, karşı bağlantı ünitesi izin verdiği ölçüde, 56kflex standardında bir bağlantıyı da mecburi kılmak mümkündür.
Hem V.90, hem de 56kflex ile çalışırken, bağlantı hızını manüel olarak sabitlemek mümkündür. Ancak bağlantıdaki partner üniteler arasında, mevcut hat üzerinde maksimum bağlantı hızı konusunda bir anlaşma sağlanamzsa, otomatik olarak V.34 protokolüne düşülür (maksimum 33600 bit/sn). Teorik olarak mümkün olan bağlantı hızları için, aşağıdaki tabloyu inceleyiniz.
Takip edilmesi arzulana transfer metodu, S109 kaydı (register) üzerinden ayarlanır. Fabrika çıkış ayarlarında (ki, bu ayarları AT&F komutuyla her zaman incelemek mümkündür) kayıt değeri 1'dir. Bu ayar ile, V.90 standardına öncelik verilir. Eğer S109 register değeri 0 olarak ayarlanırsa, 56kflex tercih edilir. AT&F ve ATS109? komutuyla, bu değerler her zaman kontrol edilebilir.
Microsoft DialUp Networking program ayarları için ipucu:
Fabrika çıkış ayarları haricinde bir konfigürasyon arzulanıyorsa, bunu direkt Microsoft Dial-Up Networking üzerinden yapmak mümkündür. Windows masaüstü üzerinden "My Computer"->"Dial-up Networking"->"Bağlantı Adı" ikonunu sağ fare tuşu ile tıklayıp, "Modem Adı"->"Configure"->"Properties"->"Connection"->"Advanced Connection Settings" altındaki "Extra Settings" bölümüne girilen değerlerle, istenen seviyede bir bağlantı yapılabilir. Örneğin, maksimum 46000 bit/sn hızında bir 56kflex bağlantı için: S109=0S38=9 yazmak yeterlidir.
Aşağıdaki tabloda, gerekli register ayarları ve sonuçları listelenmiştir:

Register S38 Değeri
Arzulanan V.90 Download Hızı [bit/sn]
Arzulanan 56kflex Download Hızı [bit/sn]
0 (Hızlı PCM Metodunu Kapat)
bu durumda önce V.34 denenir
bu durumda önce V.34 denenir
1 (Fabrika Çıkışı, Otomatik)
Otomatik Ayar
Otomatik Ayar
2
28000
32000
3
29333
34000
4
30666
36000
5
32000
38000
6
33333
40000
7
34666
42000
8
36000
44000
9
37333
46000
10
38666
48000
11</fon
  

xxxxxx