DVD to Divx with Flash


Selamlar arkadaşlar. Bu yazımda DivX in asıl ortaya çıkış amacı olan DVD çevrimi işlemine değineceğiz. DivX in en büyük avantajı DVD filmlerin (yaklaşık 3 GB ve üstü) bir CD ye(650 Mb Max) görüntü kaybı olmadan DVD kalitesinde aktarmak ve DVD sürücüsü olmayanlarında DVD kalitesinde görüntü alabilmesini sağlamaktı. Tabi birde bu filmlerin internet üzerinden dağıtılmasını sağlamak. Tabi DivX in atası olan MPEG 4 ün bu amaçlarla hiç bir ilgilis yoktu. Onun amacı Düşük bandwithe sahip internet bağlantıları için akıcı görüntüler sağlamaktı.. Neyse biz yazı konumuza dönelim. Bu dökümanın orjinaline www.divxdiggest.com adresinden ulaşabilirsiniz. Bu döküman tarafımdam Türkçeleştirilip eklemele yapılmıştır.
DVD to DivX With Flask MPEG

Gerekli programlar
  1. CladDVDVobDec & Danni's GUI
  2. FlasK MPEG 0.594 (or greater)
  3. DivX Codec (3.11alpha or above)
  4. Radium MP3 Codec
  5. VirtualDub (optional)
  6. Cool Edit or equivalent (optional)
Note: Bazı programlar Media Player son sürüm ve DirectX 7.0 isteyebilirler. Ayrıca Direct Media Tool yüklemeniz önerilir.
Adım 1. DVD Filmlerin Kaydedilmesi
The CladDVD Yöntemi!
Çok kolay kullanımı olan bir program CladDVD. Yapmanız gereken sadece DVD nizi yerleştirmek ve Rip FUll DVD düğmesine basmak.  Çok Açılı DVD ler için Multi Angle seçeneğini işaretleyin. Ama eğer DVD Çok açıdan çekilmiş ise Flask kullanmanız daha iyi olur.
claddvd.gif (31597 bytes)
The VobDec and GUI Yöntemi
Note: w Programı kullanırken klasör isimlerinin küçük harfle yazılmış olmasına ve dosya isimlerinin 8 karakterden uzun olmamasına dikkat edin. 
Ana sürücünüzde bir klasör yaratıp VobDec programını buraya kopyalayın. GUI v1.0.exe ve VoıbDex.exe dosyalarını görmeniz lazım klasörde.
DVD filmi kopyalamak içinde C sürücünüzde bir klasör açın. DVD filminizi DVD sürücünüze yerleştirin. Herhangi bir  DVD Player ile (Örneğin Power DVD, Win DVD ) filmi test edin. Eğer Film DVD Region protection yüzünden seyredilemiyorsa Riplemeniz mümkün değildir. Yani mutlaka O DVD yi Ripleyeceğiniz bilgisayarda sorunsuz izleyebilmeniz gerekmekte.
Önce GUI açın (Grafik Arayüz - Graphic User Interface ) DVD sürücünüzün harfini seçin. Aşağıda D: (DVD-ROM Drive) olarak seçilmiş. All Files listesindeki TÜM Dosyaları seçin.
dec1.gif (36290 bytes)
Soldaki Büyük Sarı Klasör Simgesine tıklayıp aşağıdaki Location Ekranını açın. VobDec.exe yazısnın yanındaki yuvarlağa tıklayıp vobdec.exe dosyanızın yerini gösterin. Sonra Target Dir a tıklayıp Rip lenen dosyaların bulunacağı klasörü seçin.
dec2.gif (31868 bytes)
Şimdi GO düğmesine basın ve 30 dakika kadar bekleyin. HDD nize dosyalar kopyalanacaktır. yaklaşık 4 GB ve 8 GB kadar HDD boşluğu gerekmektedir. 
Step 2. Flask Mpeg Ayarları
We have:
vts_01_1.vob 
Video Transport Stream (VOB = Video Objects)
vts_01_0.ifo 
Navigational information
vts_01_0.bup 
Navigational info backup
video_ts.ifo 
Secondary navigational  information
video_ts.bup 
Secondary nav info backup
Yukarıda hangi dosyanın ne dosyası olduğunu gördünüz. Bu dosyalarda ve DVD çevrimlerinde önemli olan ve dikkat edilmesi gereken;

    Vts_01_X.vob dosyasının Video Dosyası olduğu ve her video dosyasının birde Vts_01_0.ifo gibi ada sahip bir information dosyası olacağıdır. Hatalı info dosyası seçmemeye dikkat edin.
vts.gif (11721 bytes)
Flask programını herhangi bir klasöre açıp File > Open DVD komutu ile DVD Rip klasörünüzdeki ifo dosyasını açın.
Note: this filename will obviously change depending on the DVD but its easy to spot.
dvd-mode.gif (53612 bytes)
Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir. Burada önce Movie Duration dan Filmin boyutunu seçin. Örnekte 1.51.53 seçili. Yani 1 saat 51 dakika 53 saniye şeklinde.. Zaten genelde ilk seçenek DVD filminizin boyutu olur. Şimdi lisanı seçmeye geldi. Gördüğünüz gibi sadece İngilizce yok bu nedenle önce İngilizce yi seçin ve kısa bir süre encode edin. Sonra açıp dinleyin. Eğer ingilizce değilse diğerini deneyin. Doğrusunu bulana kadar deneyin. Alt yazı bölümünde eğer alt yazı seçerseniz onu artık kapatamayacağınızı ve her zaman orada kalacağını unutmayın.
Artık Flask this DVD düğmesine basabilirsiniz

dvdmode.gif (6142 bytes)
Şimdi DivX ayarlarını yapacağız. Global protect Options  menüsüne gidin.
global.gif (42781 bytes)
Video bölümünde Frame Size bölümüne şu an dokunmayın. Time Base seçeneğini ise genelde Flask MPEg doğru olarak işaretler. Tüm PAL Video lar 25 FPS dir. Eğer Videonuz PAL ise ve Flask MPEG 29 olarak seçmiş ise FPS yi siz bunu tekrar 25 yapın. Ama Tüm Kuzey Amerika Video ları 29.97 FPS dir. Kendinize uygun olanı seçin.
flskoptions.gif (34958 bytes)
Note: Eğer mutlaka gerekmiyorsa Deinterlace modu seçmeyin. Çünkü görüntüyü bozar.

Audio  seçeneğine gidin ve Deoce Audio seçeneğini seçin. Same as input seçeneğini temizleyin. Saöpling Frequency seçeneğinide 48000 yapın. Neden olduğunu ilerde göreceksiniz.
flskde-audio.gif (32953 bytes)
Keep aspect ratio seçeneğini eğer gerekli ise ve HQ Bicubic Filtering Seçili ise kullanmalısınız. Aksi halde kullanmayın.
  En hızlı görüntü küçültme yöntemi nearest neşghbour seçeeğini seçip boşluklarda pixelleri dikkate almamasını sağlamaktır. Kenarlaı kesilmiş görüntüler için idealdir. Bicubic ve Bilinear yöntemleri ise görüntü yeniden boyutlandırılırken detayların kaybolmasını en aza indirir. En iyi yöntem olacak  Bilinear yönetemi olduğu Paint Shop Pro yapımcıları tarafından da söyleniyor. Ancak görüntü büyürken Bicubic yöntemi en iyi sonucu verecektir. Ama Adobe Photoshop yapımcıları bu işlem için en iyi yöntemin Bicubic olduğunu söylüyor. Görüntüyü keskinleştirerek netleştirdiğini belirtiyor. Bizim açımızdan en iyisi ise keskin kenarları olan görüntüler için bicubic seçin aksi halde Blinear seçeneğini seçin. Tavsiyem hızlı olduğu için Blinear filtresini kullanmanız. 
post-pro.gif (34527 bytes)
Files kısmından ise oluşacak Avi dosyamızın kaydedileceği klasörü gösterin.
flsksave.gif (32971 bytes)
Genel kısmında 'Compile whole file' kutucuğu işaretli olsun.

general.gif (32620 bytes)
Bitrate Seçimi
Bitrate ayarları basitçe kalite ayarı olarak adlandırılabilir. Yüksek bitrate yüksek kalite demektir. Ama tabi yüksek bitrate yanında yüksek disk alanı sorununu getirir. Eğer 2 saatlik bir DVD yi tek CD ye sığdırmak isterseniz 600-700 arası seçim yeterlidir. 2 CD sığacaksa 1500 ile 2000 arasında bitrate ayarlayabilirsiniz. Bunu hesaplamak için bitrate calculator kullanabilirsiniz.

Aşağıda bir bitrate calculator var onunla hesaplama yapalım. 
Önce Movie Length yazan yere video dosya boyutunuzu yazın
Audio Bitrate yazan yere ses kalitesine göre kaç Kbits isterseniz onu yazın. MP3 için 64 veya 96 kbps yeterlidir
Kaç dilde kayıt yapılacaksa  stream yazan yere yazın. 1 
En son olarakta istediğiniz dosya boyutunu girin. 1 CD için 650 MB iki cd için 1300 MB yazın.
Örnekte 815 kbit/s olarak hesapladı.
bit-calc.gif (5180 bytes)
Şimdi bu rakamı  yazıp bir yereFlask MPEG de Options Output Format Options u açın
outfo.gif (42649 bytes)
Aşağıdaki ekran açılır. Video yazısının altındaki Select Code düğmesine basın.

selcodec.gif (19585 bytes)
DivX MPEG-4 Low-Motion seçin ve Configure düğmesine basın. Cripness 100 olsun ve Keyframe 1 olarak ayarlansın. Altındaki kaydırma çubuğuyla hesapladığımız 815 kbps lik bitrate i ayarlayın. OK basıp çıkın.
divx.gif (9611 bytes)
Note: Keyframe 1 yağtığımızda MicroDVD gbi programlarda çok daha kaliteli görüntü alırsınız. Ancak işlemci gücünü epey bir zorlar bu durumda. 300 Mhz den düşük hızlı makinelerde ya çalıştıramazssınız yada çok kötü görüntü alırsınız.
Şimdi bu butonun altındaki Audio kısmındaki Select Codec kısmını açın. 
selcodec.gif (19585 bytes)
Ekrana gelen pencerede seçebileceğiniz ses sıkıştırma seçenekleri çıkar; 
Hangisi Seçilmeli
MP3 Audio
Ses formatının özelliklerini belirlerken daima 48000 Hz ve 16 bit kullanın. Çünkü ses ve video arasında bazı syncronize sorunları ortaya çıkıyor ve ses hızlı veya yawaş oluyor filme göre. Flask bu format değişiklerinden mp3 ve PCM sıkıştırmaları kullanıldığında etkilemiyor fakat ADPCM yada WMA kullanılırsa diğer formatlarıda kullanabilirsiniz.

Eğer videolarınızda yüksek kaliteli sesler istiyorsanız en iyi seçim MP3 olacaktır. VMA formatı ise DivX in hack edilmiş bir format olması nedeni ile 64 kbps ses kaydına izin veriyor. MP3 %20 a varan kalite farkı verebiliyor.
Şimdi Flaska dönelim ve MPEG Layer 3 seçelim. Eğer yüksek çok yüksek kalite arıyorsanız 128 kbps seçin. Aksi halde 96 kbps yeterlidir. 
If you are converting a music video and need the highest quality audio, Mp3 is still the best. WMA would be the best, but DivX WMA was only hacked to allow radio quality stereo at 64kbps. WMA audio is about 30% better audio quality for the exact same size of Mp3!
mpeg96.gif (4083 bytes)
Eğer ses ayarlarınız tamamlandıysa OK basıp 3. adıma geçebilirsiniz.
PCM Wav Audio
PCM48000.gif (3950 bytes)
MP3 ün alternatifi isae sıkıştırılmamış PCM Wav 16 Bit Stereo olabilir. Diğer formatlar sorunsuz çalışamama gibi soruna sahiptir. Mesela ses syncronizasyonunda problem çıkar. Pek çok DVD 48000 hz iken çoğu format bunu desteklemez. Yada 48000 de kötü ses verirler.
Adım 3. Video Dosyasını Kırpma ve Boyutlandırma
DivX kullanımında en önemli şeylerden biriside görüntü boyutudur. En iyi boyut nedir?

4:3 Standard Aspect Ratio
4.gif (3960 bytes)
416 x 304 (Tek CD lik Ripler için)
512 x 384
Note: Bu format kesme işlemi yapmaz. Sadece Video ekranında bu rakamları girmeniz yeterli olacaktır.
16:9 (1.85.1) Anamorphic
1.85.1.gif (3081 bytes)
512 x 288

24:10 (2.35.1) Anamorphic (CinemaScope)
2.35.1.gif (2571 bytes)
576 x 240

Tavsiye edebileceğim çözünülürlükler tek CD için 352*192 dir. Ancak iyi bir kalite almak istiyorsanız iki CD yi gözden çıkartmanız gerekmekte.

Eğer 352*240 olan VCD ekran boyutunu kullanırsanız sadece Low Motion codec kullanmalısınız. Çünkü fast motionda bozulmalar yapabilir. 
Pixel Resolution
Format
352 x 240
NTSC VCD
352 x 288
PAL VCD
544 x 480
LaserDisc
720 x 540
CCIR 601 component studio "D-1" video)
720 x 480
DVD NTSC
720 x 576
DVD PAL
Cropping
DVD ler genelde 3 şekilde boyutlandırılmış olarak gelirler. Tam Ekran (4:3), uzatılmış (16:9) ve çok uzatılmış (24:10).  Programımızda Cropping i seçebilmek için Show Output Pad düğmesine basacağız. Bu işlem filmimizin kenarlarını kırpacak ve bu kenarların siyah görnmesini sağlayacak.
post-pro.gif (34527 bytes)
cont-crop.gif (5562 bytes)
Crop - Height & Width
Bu ayarlar ile görüntü penceresinde görüntünün yükseklik ve genişliğini ayarlamak içindir. 
Crop  - Top & Left Offset's

Bu ayar ise görüntünün ekranda nerede duracağını anlatır.


Output Size

Bu ayar ise görüntünün actual boyutunu ayarlamak içindir.
Reset Settings

Bu düğme ile tüm crop ve outpu size ayarlarınız FULL DVD boyutlarına gelir. Eğer hatalı boyut seçtiyseniz bunu kullanın.
letterbox

Bu ayar ise basitçe crop işleminin yaptığını  yapar. Ancak görüntü boyutunu kırpmadan değiştirir. Genelde tavsiye edilmez.
Cropping the film
Şimdi işmize dönelim. 2.35 dakikalık CinemaScope bir videomuz var. Biz bu videonun boyutunu değiştirdik ama bu tek  başına yeterliş olmadı. Videonun alt üst ve yanlarındaki siyah boşluklar hala varlıklarını koruyor. Bu kısımlar boşuna RAM harcanmasına neden olacaktır. Hemde yüksek bitrate sıkıştırmalarda görüntü oynatma işleminin yawaşlamasına sebebiyet verecektir. Şimdi Output Pad düğmesine tıklayarak penceremizi açalım. Reset butonuna tıklayıp orjinal DVD ayarımızı görelim. Bu işlem sonunda Tek CD için büyük bir görüntü elde edeceğiz. Bunu biraz croplayalım. 
srtcrop.gif (148262 bytes)
Fakat crop işleminden önce output siz bölümündeki (-) düğmesine 9 kez  basarak resim yüksekliğini 576 ya düşürdüm. Amacımız resmi ortalamak ve düzgün bir görüntü elde etmekti. Böylece görüntümüz 576*576 oldu. 
-width.gif (127516 bytes)
Şimdi yüksekliği ayarladık. Şimdi aşağıdaki resimde 1 ile işaretli alan dan resmin yüksekliğini 2 ile gösterilen yerden ise resmin görüntünün üst kenara olan yüksekliğini ayarlayın.
crop-crop.gif (102541 bytes)
Ayarlamamız gereken görntü boyutu 576*240 dı. Bunu ayarlayacağız. Ama siz tabi denemeler yaparak bu ayarları kendinize göre değiştirebilirsiniz. Daha sonra da top offset düğmesini kullanarak görüntüyü ortalayın.
t-offset.gif (95707 bytes)
Step 4. Başla!
Tüm ayarları yaptıysanız artık Run > Start Conversion düğmeisne basarak çevrim işlemini başlatın.
start_con.gif (55129 bytes)
Aşağıdaki ekran açılacaktır. Eğer makinenizi o sırada başka bir şey için kullanmayacaksanız Priority seçeneğini Highest e getirerek daha hızlı yapmasını sağlayabilrisniz. Eğer email kontrol etmek gibi basit ve fazla CPU gücü istemeyen şeyler yapacaksanız Normal seçeneğini seçebilirsiniz. Display output seçenğide her zaman kapalı olsun.
doinit.gif (11502 bytes)
Artık makinenizin hızına göre değişen bir sürede işlem tamamlanır. 500 mhz bilgisayarda yaklaşık 8-15 saat kadar sürmektedir.

Translated by PHYTON
xxxxxx