Windows XP Teknik Genel Bakış - 1 Girişİşletim Sistemi Windows XP Teknik Genel Bakış 

Microsoft Corporation - Yayın Tarihi:  Mayıs 2001


Özet
Bu raporda, Microsoft® Windows® XP işletim sistemi içindeki yenilikler teknik açıdan incelenmektedir. Yeni teknoloji ve özelliklerin işin yapılması, bilginin paylaşılması, masaüstünüzün yönetilmesi, mobil bir bilgisayarla yolculuk ederken verimliliğinizin kaybolmaması, yardım alma ve birçok bilgi işlem görevinin yerine getirilmesi konularında ne denli büyük kolaylıklar sağladığını göstermektedir. Bu rapor genel bir bakışı kapsadığından, herhangi bir konuda ayrıntılı bilgi verilmemekte, ancak Windows XP’deki birçok yeni teknoloji ve özellik genel anlamıyla açıklanmaktadır.
Bu bir hazırlık belgesidir ve burada açıklanan yazılımın son ticari kopyası çıkmadan önce değiştirilebilir. Bu belgede yer alan bilgiler, söz edilen konuyla ilgili olarak Microsoft Corporation’ın yayın tarihindeki görüşlerini açıklar Microsoft değişen Pazar koşullarına uyum sağlamak zorunda olduğundan, bu belgenin Microsoft açısından bağlayıcı olduğu düşünülmemelidir ve Microsoft yayın tarihinden sonra söz konusu olabilecek herhangi bir bilginin tutarlılığını garanti edemez. Bu rapor, yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. MICROSOFT, BU BELGEDE AÇIKÇA VEYA ZIMNEN BELİRTİLEN KONULAR HAKKINDA HİÇBİR GARANTİ VERMEZ. 
Söz konusu tüm geçerli telif hakkı yasalarına uyulması kullanıcının yükümlülüğü altındadır. Telif hakkı ile belirtilen hakları sınırlamadan, Microsoft Corporation’ın açık yazılı izni olmaksızın bu belgenin herhangi bir bölümü yeniden çoğaltılamaz, bir kayıt sisteminde saklanamaz, kaydedilemez veya belirli bir amaç doğrultusunda herhangi şekilde veya herhangi bir ortamda (elektronik, mekanik, fotokopi, kayıt veya diğer) iletilemez. 
Microsoft bu belgede konu edilenleri kapsayan patentlere, patent uygulamalarına, ticari markalara, telif haklarına veya diğer fikir haklarına sahip olabilir. Microsoft tarafından herhangi bir lisans sözleşmesinde açıkça belirtilmediği sürece, bu belge size bu patentler, ticari markalar, telif hakları ve diğer fikri mülkiyet hakları ile ilgili herhangi bir lisans vermemektedir. 
© 2001 Microsoft Corporation. Tüm hakları saklıdır. Microsoft, Active Dierctory, IntelliMirror, MSDN, MSN, Outlook, Win32, Win64, Windows, Windows Media ve Windows NT kayıtlı ticari markalar veya Microsoft Corporation’ın Amerika Birleşik Devletleri ve/veya diğer ülkelerdeki ticari markalarıdır. Burada sözü edilen diğer ürün ve şirket adları ilgili sahiplerine ait ticari markalar olabilir.Microsoft Corporation • One Microsoft Way • Redmond, WA 98052-6399 • USA

İçindekiler
·         Giriş
·         Akıllı Kullanıcı Arabirimi
o    Bilgisayarın Birden Çok Kullanıcısı için Hızlı Kullanıcı Geçişi
o    Yeni Görsel Stil
o    Yeniden Tasarlanmış Başlat Menüsü
o    Arama Yardımcısı
o    Belgelerim
o    Web görünümü
o    Dosya gruplama
o    Kullanıcı Arabirimi Verimliliği Artırır
·         Kapsamlı Sayısal Ortam Desteği
o    Windows Media Player 8
o    Windows Movie Maker
o    Sayısal Fotoğraf Desteği
·         Büyük Uygulama ve Aygıt Uyumluluğu
o    Aygıt Yüklemesini Geliştirme
o    Yeni Donanım Teknolojilerini Destekleme
o    DVD ve CD için Yerel Destek
o    Uygulama Uyumluluğu
o    Uygulama Uyumluluk Modu
o    COM ve Paylaştırılmış DLL Yalıtma Desteği
·         Gelişmiş Dosya ve Yazdırma Hizmetleri
o    WebDAV—Internet üzerindeki Veri ile Çalışma
o    Disk Birleştiricisi Geliştirmeleri
o    Çevrimdışı Dosyalar Veritabanını Şifreleme
o    DVD-RAM üzerinde FAT32
o    NetCrawler ile Yazıcı Erişimi
o    Faks Paylaşımı
·         İyileştirilmiş Ağ ve İletişim Yetenekleri
o    Evrensel Tak ve Kullan
o    Internet Bağlantısı Paylaşımı
o    Ev Ağı Sihirbazı
o    Ağ Köprüsü Oluşturma
·         Tümleşik Yardım ve Destek Hizmetleri
o    Uzaktan Yardım ile Yardım Alma
o    Yardım içeriğini arama
o    Sistem bilgilerine erişme
o    Yazılım Dağıtımı için Destek URL’si
o    Sorun Giderme Aracı
·         Geliştirilmiş Mobil Bilgi İşlem
o    Güç Yönetimi
o    Gezici Kullanıcılar için Kullanılabilirlik İyileştirmeleri
o    Uzak Masaüstü
o    Uzak Masaüstü ve Terminal Hizmetleri
o    Uzak Masaüstü İletişim Kuralı
o    Uzak Masaüstü Kaynak Yeniden Yönlendirmesi
·         Güvenilirlik İyileştirmeleri
o    Sürücüyü Geri Alma
o    Sistem Geri Yükleme
o    Otomatik Sistem Kurtarma
o    Dinamik Güncelleştirme
o    Otomatik Güncelleştirme
o    Windows Update
·         Güçlendirilmiş Güvenlik Korumaları
o    Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı
o    Denetimli Ağ Erişimi
o    Yazılım Kısıtlama İlkeleri
o    Ethernet veya Kablosuz LAN’lardaki Sunucular için Güvenlik Geliştirmeleri
o    Microsoft Passport ile Tek bir Oturum Açma
o    Kimlik Bilgisi Yönetimi
o    Dosya Sistemini Şifreleme
o    Internet’te Güvenli Veri Depolama
·         Kolay Yönetilebilirlik
o    IntelliMirror
o    Grup İlkesi
o    İlke Sonuç Kümesi
o    Grup İlkesi
o    Dosyaları ve ayarları geçirme
o    Hesap Yönetimi İyileştirmeleri
o    Bölgesel Seçenekler İyileştirmeleri
·         64-Bit Desteği
·         İleriye Bakma: Microsoft.NET Platformu
o    Akıllı Aygıtları Bütünleştirme
·         Daha Fazla Bilgi için

Giriş

Windows XP, Windows 2000 ve Windows Me’den sonraki Microsoft Windows sürümüdür. Windows XP, en iyi Windows sürümünü oluşturmak üzere Windows 2000’in Tak ve Kullan gücünü—standart temelli güvenlik, Windows 98 ve Windows Me’nin en iyi özellikleriyle birlikte yönetilebilirlik ve güvenilirlik—kullanımı kolay arabirimi ve yeni destek hizmetlerini bir araya getirerek Windows işletim sistemlerini ortak bir yerde buluşturmuştur.
Bu raporda, Windows XP’deki yenilikler teknik açıdan genel olarak incelenmektedir. Yeni teknoloji ve özelliklerin işin yapılması, bilginin paylaşılması, masaüstünüzün yönetilmesi, mobil bir bilgisayarla yolculuk ederken verimliliğinizin kaybolmaması, yardım alma ve birçok bilgi işlem görevinin yerine getirilmesi konularında ne denli büyük kolaylıklar sağladığını göstermektedir.
Windows XP, geliştirilmiş Windows 2000 kodunu temel alarak ve ev ve işyeri kullanıcılarını hedefleyerek, farklı sürümler halinde oluşturulmuştur. Windows XP Home Edition ve Windows XP Professional. Tersi belirtilmedikçe, bu raporda, işletim sisteminin her iki sürümünde ortak olan teknolojilerden ve özelliklerden söz edilecektir.

Akıllı Kullanıcı Arabirimi

Windows 2000’in çekirdeği korunurken, Windows XP yeni bir görsel tasarım getirmektedir. Ortak görevler birleştirilip, basitleştirilmiş ve bilgisayarınızda daha kolay gezinmenize yardımcı olabilmek için yeni görsel ipuçları eklenmiştir. Bu bölümde, evde veya işyerinde bilgisayarınızı kullanmanızı kolaylaştıran kullanıcı arabirimi yenilikleri gösterilmiştir.

Bilgisayarın Birden Çok Kullanıcısı için Hızlı Kullanıcı Geçişi

Ev için tasarlanan Hızlı Kullanıcı Geçişi herkesin tek bir bilgisayarı kendi bilgisayarı gibi kullanmasını sağlar. Bir kişinin oturumunun kapatılmasına ve başka bir kullanıcının dosyalarının kaydedilip kaydedilmediğinin araştırılmasına gerek kalmamıştır. Windows XP, Terminal Hizmetleri teknolojisinin yararlarını kullanmakta ve her kullanıcı oturumunu, her kullanıcıya ait verinin tamamen ayrıldığı benzersiz bir Terminal Hizmetleri oturumu olarak çalıştırmaktadır. (Her oturum için gereken ek bellek miktarı yaklaşık 2 megabayt (2MB) RAM’dir; ancak, oturumlarda çalışıyor olabilecek uygulamalar bu boyuta katılmamıştır. Güvenilir çok kullanıcılı oturum çalıştırmak için toplam en az 128 MB RAM önerilmektedir.) 
Windows XP Home Edition kullanıyorsanız, varsayılan olarak etkin hale getirilmiş Hızlı Kullanıcı Geçişi, Windows XP Professional’ın tek bir bilgisayara veya çalışma grubuna bağlı bir bilgisayara yüklenmesi durumunda kullanılabilir. Windows XP Professional çalıştıran bilgisayarla bir etki alanına katılırsanız, Hızlı Kullanıcı Geçişi’ni kullanamazsınız.
Hızlı kullanıcı geçişi, tek bir bilgisayarı paylaşan aileler için kullanışlıdır. Örneğin, anne para işleri için bilgisayarı kullanırken kısa bir süre için çalışmaya ara verirse, oğlu kendi hesabına geçip bir oyun oynayabilir. Para işiyle ilgili uygulama annenin hesabında çalışır ve açık durumda kalmaya devam eder. Bunların tümü oturum kapatılmadan yapılır. Aşağıda, Şekil 1’de gösterilen, bilgisayarda oturum açan her kullanıcı için resimlerle kolayca özelleştirilebilecek yeni Hoş Geldiniz ekranıyla kullanıcı geçişleri çok kolaydır.
 
Şekil 1. Windows XP Hoş Geldiniz Ekranı

Yeni Görsel Stil

Windows XP, belirli görevlerle kolaylıkla ilişkilendirilebilecek ince 24 bit renkli simgeler ve benzersiz renkler kullanan yeni görsel stillere ve temalara sahiptir. Örneğin, yeşil, bir şeyi yapabileceğinizi veya Başlat menüsü gibi bir yere gidebileceğinizi gösteren işleri tanımlamaktadır.

Yeniden Tasarlanmış Başlat Menüsü

Başlat menüsü, çalışma yönteminize uyacak şekilde tasarlanmıştır. Şekil 2’de gösterildiği gibi, öncelikle en sık kullandığınız beş program görünür ve varsayılan e-posta ve Web tarayıcınız her zaman kullanılabilir. Hızlı ve kolay erişim için en sık kullandığınız dosyaları ve uygulamaları bir arada gruplar. Tek bir tuşla Yardım ve Destek sistemine ve sisteminizi yapılandırmak için kullanacağınız araçlara ulaşabilirsiniz. Buna ek olarak, Başlat menüsünü, gereksinimlerinizi karşılayacak şekilde özelleştirebilirsiniz.
 

Şekil 2. Windows XP sık kullanılan uygulamaları gruplandıran yeniden tasarlanmış Başlat menüsü de sağlar

Arama Yardımcısı

Windows XP, Şekil 3’de gösterildiği gibi aramayla ilgili görevleri Arama Grubu içinde gruplayarak arama işlemini kolaylaştırmaktadır.
 

Şekil 3. Arama işlemi, Arama Yardımcısı ile kolaylaştırılmıştır
Belgelerim
Windows XP, çeşitli gruplar altında düzenlemenize izin vererek dosyalarınızı izlemenizi kolaylaştırır. Aşağıdaki Şekil 4’de gösterildiği gibi, belgelerinizi türlerine göre izleyebilirsiniz. Dosyalarınızı, bugün, dün, geçen hafta, iki ay önce, bu yıl içinde veya geçen yıl gibi en son düzenlediğiniz tarihe göre de gruplandırabilirsiniz. 
 

Şekil 4. Windows XP dosyaları gruplar halinde düzenleyebilir

Web görünümü

Windows XP dosyaları ve dosya ad alanlarını daha iyi yönetmenize yardımcı olan Web Görünümü teknolojisini kullanır. Örneğin, bir dosya veya klasör seçtiğinizde, bunları yeniden adlandırmanıza, taşımanıza, kopyalamanıza, e-posta ile göndermenize, kaldırmanıza veya Web’de yayınlamanıza izin veren bir seçenekler listesi görürsünüz. Bu işlevsellik, Windows 2000’de bir dosyayı veya klasörü sağ tıklattığınızda gördüklerinize benzer; Windows XP, aşağıda, Şekil 5’de görüldüğü gibi, bu bilgiyi alır ve doğrudan masaüstüne getirir.
 

Şekil 5. Web Görünümü görevlere kolay erişim sağlar.

Dosya gruplama

Windows XP, aynı uygulamanın birden çok kullanımını gruplandırarak kolay yönetilebilir bir görev çubuğu oluşturur. Örneğin, Windows XP, görev çubuğunda her biri yatay olarak düzenlenmiş dokuz Microsoft Word dosyasını tek bir görev çubuğu düğmesinde gruplandırır. Bu senaryoda, uygulamada açık olan dosya sayısını gösteren tek bir görev çubuğu düğmesi göreceksiniz. Düğmeyi tıklatmak, aşağıda, Şekil 6’da gösterildiği gibi tüm dosya adlarını dikey bir liste olarak gösterir. Ek olarak, dosyaların tümü aynı anda basamaklanabilir, döşenebilir veya simge durumuna getirilebilir.
 

Şekil 6. Windows XP, uygulamaları görev çubuğunda birlikte gruplar

Kullanıcı Arabirimi Verimliliği Artırır

Yeni kullanıcı arabirimi, Windows işletim sistemini, işleri daha kolay ve eskiden olduğundan daha hızlı tamamlamanıza olanak sağlayan yeni bir kullanım düzeyine getirir. Bu raporun geri kalan bölümünde Windows XP’deki yeni teknolojiler vurgulanmaktadır. 

Kapsamlı Sayısal Ortam Desteği

Bu bölümde, Windows Media™ Player 8’deki teknik gelişmeler ve yeni sayısal resim işleme yetenekleri açıklanmaktadır.

Windows Media Player 8

Windows XP, CD ve DVD çalma, müzik kutusu yönetimi ve kayıt, ses CD’si oluşturma, Internet radyosu çalma ve taşınabilir aygıtlara ortam aktarımı gibi ortak sayısal ortam etkinliklerini bir araya getiren Windows Media Player 8’i içerir.
Windows Media Player 8, zengin ortam bilgisi ve tam ekran denetimleri olan DVD video oynatma, CD-PC müzik kopyalama ve MP3 dosyalarının otomatik dönüştürülmesi gibi yeni özellikleri içerir. Windows Media Audio 8, sayısal ortamı daha iyi denetlemek üzere hızlı ses CD’si yazma ve akıllı ortam izleme özelliğiyle MP3 müzik kaydını yaklaşık üç kat hızlandırır. Windows XP içindeki, yeni “Müziğim” klasörü ortak müzik görevlerinin kolay gerçekleştirilmesini sağlar.
Bunlara ek olarak, Windows Media Player 8 aşağıdakileri içerir.
·         Yönetilen ağda Windows Media Player özelliklerini kilitleme yeteneği. Windows Media Player ağ içinde uygun şekilde dağıtılabilecek standart bir şirket görünümüdür. Active Directory® hizmeti etkinleştirilmişse, yöneticiler şirket görünümü tanımlayabilir, kayıttan çalma biçimlerini ve codec’leri kısıtlayabilir ve gruba veya kullanıcıya göre özelleştirmeler tanımlayabilirler. (Bu Windows XP Professional çalıştıran istemci bilgisayarları gerektirir.)
·         Sayısal yayın desteği. Analog ve sayısal TV (HDTV dahil) destekler. Sinyal demodülasyonu, ayarlama, yazılımla çoklamayı kaldırma ve kılavuz saklama da bunların arasındadır. Ek olarak, sayısal TV sinyalinden akış ayıklama gibi, IP veri yayınını da etkinleştirebilirsiniz.
·         Hızlandırılmış video oluşturma. Standart hale getirilmiş MPEG-2 video hızlandırması bir DirectX® API alt kümesi kullanarak daha sorunsuz ve hızlı oynatma sağlar.
·         Video karıştırma oluşturucusu. Bu, birden çok görüntü arasında işlem yapmanızı, bunları üst üste getirmenizi veya altyazı metinleri eklemenizi sağlayan alfa karıştırma işlevini destekler. Video bir doku olarak algılanır ve 3-B grafik avantajından yararlanabilir. Örneğin, bir küpü döndürürken video görüntüsünü her kenarına ekleyebilirsiniz. 
·         Daha fazla ses kartı ve özelliği için genişletilmiş destek. Örneğin, kart üreticileri Dolby Dijital desteği sağlayabilir.

Windows Movie Maker

Windows Movie Maker sürüm 1.1, Windows Media yakalama ve dosya oluşturma, ses ve görüntünün basit düzenlemesi ve Windows Media dosyalarının kaydedilmesi ve yayınlanması konularında temel düzeyde özellikler sağlar. Araç yalnızca Windows Media biçiminde çıkış üretse bile, DirectShow yapısıyla desteklenen tüm dosya biçimlerini ve sıkıştırma türlerini alabilir.
Bilgisayarınızda video yakalama donanımı bulunmuyorsa, uygulamanın diğer tüm video yakalama dışında kalan özellikleri tam olarak kullanılabilir ve bilgisayarınızdaki ortam değerlerinin veri olarak alınmasına ve düzenlenmesine izin verir.
Windows Movie Maker birçok pratik kullanım özelliğine sahiptir. Evinizdeki video kitaplığını PC’nizin sabit diskine arşivlemek isterseniz, video kitaplığını PC’ye kaydedebilir, değiştirebilir, düzenleyebilir ve paylaştırabilirsiniz. Videolarınızı e-posta veya Web üzerinden ailenizle veya arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Video slayt gösterisi yapmak isterseniz, hareketsiz resimleri birleştirebilir ve Windows Media biçiminde yayınlayabilirsiniz.

Sayısal Fotoğraf Desteği

Windows XP, sayısal aygıtların kullanımını kolaylaştırır ve resimleri Web’de yayımlamak, fotoğrafları e-posta ile göndermek (en küçük dosya boyutuna getirmek üzere sıkıştırma seçeneğiyle), resimleri otomatik slayt sunusunda görüntülemek ve resimlerde yakınlaştırma yapmak gibi resimleri düzenleyebileceğiniz birçok seçenek sunar.
xxxxxx