Windows XP Teknik Genel Bakış - 2 Büyük Uygulama ve Aygıt Uyumluluğu


İşletim Sistemi Windows XP Teknik Genel Bakış - 2

Microsoft Corporation - Yayın Tarihi:  Mayıs 2001

Büyük Uygulama ve Aygıt Uyumluluğu

Bu bölümde, Windows XP’nin aygıtları yüklemeyi ve işletmeyi kolaylaştırma şekli gösterilmekte ve işletim sistemi tarafından desteklenen bazı yeni donanım teknolojileri hakkında ana hatlarla bilgi verilmektedir. Ayrıca, uygulama uyumluluğundaki gelişmelerin, birçok uygulamanın yeni işletim sistemindeki çalışmasını nasıl güvenceye aldığı da açıklanmaktadır.
Aygıt ve donanım desteği, özellikle büyük sistem kararlılığı ve aygıt uyumluluğu ile Windows XP için çeşitli şekillerde geliştirilmiştir. Önceden Windows 2000’in yaptığı gibi, Windows XP, bilgisayar donanımını yükleme, yapılandırma ve yönetme işlemini basitleştirmiştir. Windows XP, Windows 2000’den desteklenmeyen yüzlerce aygıtı destekleyen Tak ve Kullan desteği ve Evrensel Seri Veri Yolu (USB), IEEE1394, Çevresel Bileşen Arabirimi (PCI) ve diğer yollar için geliştirilmiş destek bulundurur.
Tak ve Kullan—işletim sisteminin donanımı algılama ve donanıma ait sürücüleri yükleme şekli—özellikle aygıtları kurma aşamasında daha iyi kullanım ve performans sağlamak üzere Windows XP içinde geliştirilmiştir. Sürücü modeli Windows 2000’e göre genel olarak değiştirilmemişse de, Windows XP, hareketsiz resimlerden ve küçük bilgisayar sistemi arabirimi (SCSI), IEEE 1394 ve USB standartlarıyla çalışan tarayıcılar ve sayısal kameralar gibi seri aygıtlardan resim elde etmeyi kolaylaştıran zengin bir arabirim olan Windows Resim Elde Etme (WIA) özelliğini eklemek üzere Windows Me sürücü modelini kullanır. WIA, uygulamalar ve aygıtlar arasında daha iyi iletişim kurulmasını sağlamak üzere uygulama hizmetleri düzeyinde TWAIN’in yerine kullanılır.

Aygıt Yüklemesini Geliştirme

İşletim sisteminin birçok yeni özelliği aygıtları daha kolay yükleyecek ve çalıştıracak şekilde tasarlanmıştır; bunlar aşağıdaki gibidir:
·          Otomatik Çalıştırma. Bu, yeni bir aygıtı bağlama veya ortam ekleme ve hemen kullanma olanağı sağlar. Windows yeni aygıtların veya bir ortamın—bellek kartları, Zip diskleri ve CD’ler gibi—bağlandığını algıladığında, resim, müzik veya video olmak üzere içeriğini belirler ve ilgili uygulamayı otomatik olarak başlatır. Otomatik Çalıştırma, aşağıdaki Şekil 7’de gösterildiği gibi ortam aygıtı için Özellikler iletişim kutusundan yapılandırılır.
 

Şekil 7. Otomatik Çalıştırma’yı Yapılandırma
·         Windows XP Yüklemesini Kaldırma. Bu, Windows 98 veya Windows Me’den yükseltme yapıp, önceki işletim sistemlerinde çalışan bazı önemli aygıtların veya uygulamaların Windows XP altında beklenen şekilde çalışmaması durumunda ek güvenlik sağlar. Bu seçenek Windows NT® Workstation 4.0 veya Windows 2000 Professional işletim sistemlerinden yükseltme yapanlar için geçerli değildir.

Yeni Donanım Teknolojilerini Destekleme

Windows XP aşağıdaki birçok yeni donanım teknolojisini de destekler:
·         Çoklu ortam işlevleri, Web tarama, güç yönetimi ve/veya başka işlevler için ek tuşlara sahip genişletilmiş PS/2 ve USB arabirimine sahip klavyeler.
·         Sayısal VHS kayıt cihazları gibi IEEE 1394 arabirimi kullanan yeni ses/görüntü (A/V) aygıtları.
·         Kernel modunda Genel Etkiler (GFX) ile ses akışlarını karıştıran yeni USB dizi mikrofonları (konferans uygulamalarında ve Internet telefonunda kullanılan tür).
·         Kablosuz ağ aygıtları; özellikle Sierra’nın iki bağdaştırıcısı: Sayısal cep telefonu hizmetinin bulunduğu her yerde kullanılabilen, saniyede 19,2 kilobit Internet bağlantısı sağlayabilen AirCard 300 ve yeni Ricochet ağıyla donatılmış şehirlerde 128 kbps bağlantı sağlayan AirCard 400.
·         İnç başına 200 nokta (dpi) görüntülemek üzere üretilmiş yüksek çözünürlüklü monitör desteği.
·         Microsoft’un Windows XP’nin 64-bit sürümünü geliştirdiği Intel Itanium 64-bit işlemci. Daha fazla bilgi için aşağıdaki 64-bit destek kısmına bakın.
Windows XP ayrıca aşağıdakiler için de geliştirilmiş destek bulundurur:
·         Giriş kanalındaki geri beslemeyi, yankıyı ve çevreden gelen diğer gürültüleri azaltan bir sinyal işleme özelliği olan Akustik Yankı İptali (AEC) özelliğini kazandıran USB mikrofonlar.
·         Geniş sürücü içeriği ve basitleştirilmiş sürücü yüklemesi desteğiyle tarayıcı-faks-yazıcı birleşimleri gibi çok işlevli aygıtlar.
·         WIA yapısına uyan hareketsiz resim aygıtları.
·         Yüksek yoğunluklu depolama aygıtları ve ortamı (DVD’ler ve CD’ler).

DVD ve CD için Yerel Destek

Depolama teknolojisindeki son gelişmeler CD ve DVD ile çalışmayı daha kolay ve düşük maliyetli hale getirmektedir. Windows XP, DVD-RAM sürücüler için okuma ve yazma desteği sağlamakta ve kısa bir süre içinde kabul edilecek olan DVD-ROM diskler ve DVD videoları da kapsayan DVD ortamında ortak standart olan Evrensel Disk Biçimi (UDF) 2.01’i okuyabilmektedir. (Bunun tersine, Windows 2000 yalnızca UDF 1.02 ve 1.5 uyumlu diskleri okuyabilmektedir.)
Ayrıca, resim aslını çıkartma API (IMAPI) konusunda da, Windows XP, basit sürükle ve bırak işlevleri ve sihirbazlarla kolaylaştırılmış işlemler kullanarak CD’lerin asıl kopyasını CD-R veya CD-RW biçimlerinde almanıza izin verir.
Dosyayı CD’ye kaydettiğinizde veya kopyaladığınızda, işletim sistemi önce sabit diskinize tüm resmin bir görüntüsünü çıkarır, sonra veriyi kayıt için CD kayıt cihazınıza gönderir. Ön kopya çıkartma, kayıt sırasında hatalar oluşturabilecek arabellek işlemlerini ve ortam kullanımını fark edilir biçimde azaltır (acil kayıt sırasında çok sık karşılaşılan bir durum).

Uygulama Uyumluluğu

Windows XP, doğrudan tüketicileri hedefleyen Microsoft işletim sistemlerini (Windows 95, Windows 98 ve Windows Me) ve iş yerlerini hedefleyen Microsoft işletim sistemlerini (Windows NT ve Windows 2000) bir noktada birleştirse bile, yeni işletim sistemi hem evdeki, hem de işteki kullanıcılar için diğer kişilerin uygulamalarıyla geniş kapsamlı bir uyumluluk sunar. Windows XP, virüs koruma programları, sistem yardımcı programları ve yedekleme uygulamaları dışında (Windows XP çıktığında bunların çoğu için üreticileri güncelleştirmeler yapacaklardır) Windows 9x altında çalışan en çok bilinen 1000 uygulamanın hemen hemen tümüyle Windows 2000 altında çalışan tüm uygulamalarla uyumludur. Windows XP geliştirilmesi sırasında Microsoft tarafından sınanmayan çeşitli özel uygulamalar için, Microsoft, geliştiricilerin uygulamalarını Windows XP uyumlu hale getirebilmelerini sağlamak üzere MSDN® geliştirici programıyla Uygulama Uyumluluk Araç Seti sağlayacaktır.
Windows XP’de yer alan uygulama düzeltmeleri, uygulamaların işletim sistemi sürümünü hatalı olarak algılaması veya boşaltıldıktan sonra başvurdukları bellek durumlarında karşılaşılan uygulama uyumsuzlukları sorunlarının çözümüne yardımcı olacaktır. Uyumsuz uygulama sorunlarını ortadan kaldırmak için, düzeltmeler otomatik olarak işletim sistemi tarafından algılanacak, kullanıcının girişimine gerek kalmayacaktır.
Ek olarak, yeni uygulamalar çıktığında veya yeni düzeltmeler kullanılabildiğinde, uygulama güncelleştirmeleri, Otomatik Güncelleştirme özelliği (Windows Me ile kullanılmaya başlanmıştır) kullanılarak Windows Update Web sitesinden otomatik olarak yüklenebilecektir.

Uygulama Uyumluluk Modu

Özellikle Windows’un eski sürümleri için tasarlanmış ve Windows XP’de çalışmayan uygulamalarda Şekil 8’de gösterilen uygulama uyumluluk modunu kullanabilirsiniz. Bu, Windows 95’den önceki işletim sistemi ortamına öykünerek çalışır.

Şekil 8. Windows XP önceki işletim sistemlerinin koşullarına benzetim yapabilir.

COM ve Paylaştırılmış DLL Yalıtma Desteği

Windows XP, Windows altında “WinSxS” adlı yeni bir klasöre sahiptir (Windows Side-by-Side) Bu alan, Devingen Bağlantı Kitaplıkları (DLL) ile yaşanan yapılandırma sorunlarını (DLL cehennemi) azaltmak için oluşturulmuş Windows XP bileşenleri sürümlerini depolamak için kullanılır. Bu klasörde bileşenlerin çeşitli sürümleri depolanır. Windows XP, sınanmış ve başka uygulamalar veya işletim sistemleri tarafından etkilenmeyen Microsoft bileşenlerinin tam sürümlerini kullanmak üzere Win32® API bileşenlerine ve uygulamalarına izin verir. Bunu, COM sınıfları, arabirimler ve tür kitaplıkları gibi uygulama yapılandırmaları hakkında meta veri içeren XML dosyalarına dayanarak yapar.

Gelişmiş Dosya ve Yazdırma Hizmetleri

Bu bölüm, Windows XP’nin dosya ve yazdırma özellikleri hakkında bilgi verir.

WebDAV—Internet üzerindeki Veri ile Çalışma

Windows XP, belgeleri Internet sunucularında yayımlamaya ve daha sonra bunları güncelleştirmeye olanak tanır. Bu işlem, WebDAV (Web Sayısal Yazma ve Sürüm Oluşturma) teknolojisiyle yapılır—varolan Internet altyapısı üzerinden (güvenlik duvarları, yönlendiriciler vb.) HTTP kullanarak dolaşan standart Internet dosya erişimi iletişim kuralı. Windows XP, dosya paylaşımı veya sunucu paylaşımına evde veya işyerinde eriştiğiniz gibi Internet üzerindeki sunuculara erişmenize olanak veren WebDAV yeniden yönlendiricisini kullanır.
Geleneksel dosya paylaştırma iletişim kurallarının, sizin her konumdan veriye erişmenizi sağlayan yetenekleri sınırlı olmasına karşın, WebDAV Internet üzerindeki her konumdan veri saklama alanlarına erişim sağlayan Internet iletişim kuralları kullanır. WebDAV, standart yazılım uygulamaları kullandığınızda her yerden verilerinize ulaşabilmenizi sağlar.
Örneğin, başka bir konumda bulunan iş arkadaşınızla bir dosyayı paylaşmak isterseniz, aynı dosyayı kullanmak için Internet üzerinden WebDAV kullanabilirsiniz veya siz bir ISS olabilirsiniz; ayrıca, müşterilerinizin doğrudan kendi uygulamalarını kullanarak erişebilecekleri bir veri depolama alanına ev sahipliği yapmak istiyorsanız WebDAV çözümünüz olacaktır. Genellikle, WebDAV yeniden yönlendiricisini kendi Web verilerinizi yayımlamak için veya Internet alanlarını kullanarak veri depolamak veya bilgi paylaşmak için kullanabilirsiniz.

Disk Birleştiricisi Geliştirmeleri

Windows’un popüler sistem aracı Disk Birleştiricisi, Windows XP’de geliştirilmiştir.
Uzman kullanıcılar artık disk birleştirme işini zamanlamak için Sistem Araçları’ndaki Zamanlanmış Görevler özelliğini, BT yöneticileri ise komut satırı aracını kullanarak disk birleştirme işini düzenlemek için bu özelliği kullanabilirler.

Çevrimdışı Dosyalar Veritabanını Şifreleme

Artık Çevrimdışı Dosyalar veritabanını—İstemci tarafı Önbelleği (CSC) olarak da bilinir—şifreleme seçeneğiniz vardır. Bu, önbelleğe alınmış dosyaların şifrelenemediği Windows 2000’le karşılaştırıldığında bir gelişmedir. Windows XP, yerel olarak önbelleğe alınmış verilerinize ek güvenlik sağlayarak yerel olarak önbelleğe alınmış belgeleri korumak için Çevrimdışı Dosyalar veritabanının şifrelenmesi seçeneğini sunar.
Örneğin, çevrimdışı dosyaları duyarlı veri güvenliğinizi devam ettirerek kullanabilirsiniz. Siz bir BT yöneticisiyseniz, yerel olarak önbelleğe alınmış tüm belgeleri korumak için bu özelliği kullanabilirsiniz. Çevrimdışı dosyalar önbelleğine kaydedilmiş özel verilerinizin olduğu dizüstü bilgisayarınız çalınırsa CSC mükemmel bir koruma aracı olacaktır.

Bu özellik, tüm çevrimdışı veritabanının şifrelenmesini ve şifresinin açılmasını destekler. Çevrimdışı dosyaların şifrelenme biçimini yapılandırmak  için yönetici hakları gerekmektedir. Çevrimdışı dosyaları şifrelemek için Bilgisayarım’da Araçlar altında bulunan Klasör Seçenekleri’ne gidin ve Çevrimdışı Dosyalar sekmesindeki “Veriyi güvenli hale getirmek için çevrimdışı dosyaları şifrele” seçeneğini seçin.
 

Şekil 9. Çevrimdışı Dosyalar’ı Yapılandırma

DVD-RAM üzerinde FAT32

Bu özellik, süper disket biçimindeki Sayısal Video Disk-Rasgele Erişimli Bellek (DVD-RAM) disklerini 32 bit Dosya Ayırma Tablosu (FAT32) ile tanıma, kurma ve biçimlendirme olanağı sağlar.
FAT32 biçimli bir DVD-RAM diski kullanabilirsiniz ve Windows XP DVD-RAM disklerinizde FAT32 birimlerini süper disket biçimiyle tanır, kurar ve biçimlendirir; böylece, diskin bölüm tablosu olmaz. Bir DVD-RAM diskini herhangi bir genel çıkartılabilir ortam sürücüsünde FAT32 biçiminde biçimlendirebilirsiniz; (örneğin: manyetik-optik ve Jazz). Ayrıca, FAT32 biçimlendirmesi, DVD-RAM ortamı için yerleşik, güvenilir destek sağlar ve bu aygıtların Windows XP’ye takılmasına ve ‘basitçe çalıştırılmasına’ izin verir.

NetCrawler ile Yazıcı Erişimi

NetCrawler ile Yazdırma erişimi, NetCrawler’ın ev veya iş ağında bulduğu tüm paylaştırılmış yazıcıları bulmasını, bunları otomatik olarak yüklemesini ve bağlanmasını sağlar. NetCrawler, ağda çalışma deneyimi olmayan kullanıcılara bir çalışma grubu içindeki bilgisayarlara ve aygıtlara kolay, otomatik olarak yapılandırılmış erişim sağlar. Bunu ağ kaynaklarını arayıp, bağlantılar kurarak yapar. NetCrawler “Tüm Ağ” klasörünü “tarar”.
Örneğin, işyerinde (veya evde) yeni bir bilgisayar kurarsanız ve bazı belgeleri yazdırmak isterseniz NetCrawler kullanılabilecek yazıcıları bulur ve bunları sizin için görüntüler. NetCrawler tarafından 48 saatten daha uzun süreli görünmeyen paylaşılan kaynaklar zaman aşımına uğrar ve bunlara giden kısayollar Ağ Bağlantılarım’dan silinir.
NetCrawler, Windows XP Home Edition kurduğunuzda ve Windows XP Professional kurduğunuzda bilgisayarınız çalışma grubu modundaysa ve bir etki alanında oturum açılmadıysa varsayılan olarak etkindir.
NetCrawler, ağa oturum açtığınızda ve Yazıcılar ve Ağ Bağlantılarım klasörlerini her açmanızda veya yenilediğinizde yeni kaynaklar arar. Aşağıdaki durumlarda “tarama” yapmaz: Uzak Erişim Sunucusu (RAS) veya Sanal Özel Ağ (VPN) etkin olduğunda; Terminal Sunucusu oturumu açtığınızda; makineniz bir etki alanı üyesi olduğunda; veya kabuk kısıtlaması “NoNetCrawling” ayarlandığında.

Faks Paylaşımı

Faks Paylaşımı, faks donanımınızı (faks özelliği olan bir modem veya faks kartı) veya faks paylaşma hizmeti sağlayan bir bilgisayar ağı kullanarak faks göndermenizi ve almanızı sağlar  Microsoft Outlook ileti gönderme ve işbirliği istemcisi kullanarak veya yazdırmayı destekleyen herhangi bir uygulamayı kullanarak faks gönderebilirsiniz. Windows XP faks paylaşımı özelliği, Outlook içindeki ilgili kişiler listesi ile sıkı bir bütünleştirme, faksı göndermeden önce önizlemede görüntüleme ve ağdan faks gönderiyorsanız faksın alındığına ilişkin bir onay e-postası alma seçeneği sağlar. Faks Paylaşımı ile ayrı bir faks kapak sayfası gönderebilir veya gönderdiğiniz herhangi bir belgeye bir kapak sayfası ekleyebilirsiniz. Faks hizmetinin izlenmesi ve gözlenmesi de paketin bir parçasıdır. Yeni sihirbazlar, faks yazılımının yapılandırılmasını ve faks göndermeyi basitleştirmiştir. Yöneticiler Microsoft Yönetim Konsolu (MMC) ve COM API kullanarak faks olanaklarını tam olarak denetleyebilir, geliştiriciler ise faksları program aracılığıyla göndermek için nesne modelini kullanabilirler. Windows XP içindeki faks paylaşımı Back Office Server (BOS)/Small Business Server (SBS) 2000 paylaştırılmış faks hizmeti ile tam olarak birlikte kullanılabilir.

Yorum Gönder

xxxxxx