Windows XP Teknik Genel Bakış - 4 Geliştirilmiş Mobil Bilgi İşlem


İşletim Sistemi Windows XP Teknik Genel Bakış - 4
Microsoft Corporation - Yayın Tarihi:  Mayıs 2001

Geliştirilmiş Mobil Bilgi İşlem

Bu bölümde, Windows XP’nin, gezici kullanıcılar için Windows 2000’de yer alan güç yönetimi ve kapsamlı donanım desteği gibi yeniliklere dayalı olarak oluşturulduğu açıklanmaktadır. Ayrıca, mobil bilgi işlemi kolaylaştıran ve daha verimli olmasını sağlayan gelişmelerin kullanılabilirliği de tartışılmaktadır.

Güç Yönetimi

Windows 2000’de olduğu gibi, Windows XP’deki güç yönetimi de Gelişmiş Yapılandırma ve Güç Arabirimi (ACPI) özelliğini temel almaktadır. Windows XP, işletim sisteminin gücün kullanımını bilgisayarlar ve donanım aracılığıyla denetlemesine izin veren ek güç yönetimi özelliklerini sağlamak üzere ACPI’nin Windows 2000 uygulamasını temel almaktadır. Yeni güç yönetimi özelliklerinden çoğu mobil bilgisayar kullanıcıları için çok yararlıdır, örneğin.
·         İşlemci güç denetimi. Mobil bilgisayar, CPU, AC gücüyle tam hızla çalışırken, pil enerjisiyle çalışması durumunda daha düşük CPU hızlarında çalışacak şekilde tasarlanmış olabilir. Azaltılmış CPU hızları pil enerjisinden tasarruf ederek, mobil kullanıcıların taşınabilir bilgisayarlarını daha uzun süre kullanmasını sağlayabilir.
·         CardBus Wake-on-LAN. Windows XP, BT bölümlerinin şirket ağlarına bağlı mobil bilgisayarları daha iyi yönetmesine olanak tanıyan bir teknoloji olan CardBus Wake-on-LAN desteği sağlar. CardBus Wake-on-LAN ile Bekleme modundaki taşınabilir bilgisayarlar sistem güncelleştirmeleri, yazılım yüklemeleri ve benzeri işler için “uyandırılabilir” ve ardından, yeniden Bekleme moduna döndürülebilir. Bu işlev, sistem yöneticilerinin, gerektiğinde tam güçle çalışmayan ağa bağlanmış taşınabilir bilgisayarları bulmalarını sağlar. (Taşınabilir bilgisayarlar için Wake-on-LAN teknolojisi, uyandırma sürecini daha iyi denetleyebilmek üzere Windows XP’de daha fazla geliştirilmiştir.)
·         Wake on Battery. Bekleme durumundaki bir sistem pille çalışıyorsa ve güç düzeyi azalıyorsa, sistemi Hazırda Bekletme moduna geçirip, veriyi koruyan bir uyandırma olayı başlatılabilir.
·         Kapak enerjisi ve ekranı donuklaştırma. Mobil bilgisayarın kapağı kapatıldığında, ekran enerjisi kesilir; bu şekilde, pil enerjisi korunmuş olur. Mobil bilgisayar pil enerjisi ile çalışırken LCD ekranı donuklaştırılır. LCD ekranı, yeniden AC enerjisine bağlandığı anda, ilk baştaki parlaklık konumuna kavuşur.

Gezici Kullanıcılar için Kullanılabilirlik İyileştirmeleri

Birçok yeni özellik, yoldayken işinizi daha kolay yapabilmenizi sağlar; bunlar:
·         ClearType Desteği. Yeni bir metin görüntüleme teknolojisi olan ClearType®, sayısal arabirimi olan standart bir LCD ekranda metin görüntüsünü netleştirmek üzere yazılımdan metin oluşturmak için kullanılabilen yatay çözünürlüğü üç katına çıkartır.
·         Birden Çok Ağ için Otomatik Yapılandırma. Bu ağ aygıtlarına ve Internet’e kolay erişim olanağı sağlar; bu şekilde, mobil bilgisayarınızı işyerinizdeki ve evinizdeki ağlara TCP/IP ayarlarını el ile değiştirmeden bağlayabilirsiniz. DHCP sunucusu bulunamazsa, TCP/IP alternatif bir yapılandırma kullanacaktır. Alternatif yapılandırma, bilgisayar bir veya daha fazla ağda kullanılıyorsa ve bu ağlardan birisi DHCP sunucusuna sahip değilse ve bir otomatik özel IP adresleme yapılandırması gerekmiyorsa kullanışlıdır.
·         Bağlantı Yöneticisi Sık Kullanılanları. Bağlantı Yöneticisi için Sık Kullanılanlar özelliği, genel arama konumları arasında geçiş yaparken, Bağlantı Yöneticisi özelliklerinin yinelenen yapılandırmasının ortadan kaldırılmasını sağlar. Bu özellik, ayarların kolay kaydedilmesine ve erişilmesine olanak tanır. Örneğin, evinizde veya iş arkadaşınızın yerinde çalışıyorsanız, her konum için en yakın erişim numarası, alan kodu ve çevirme kuralları gibi ayarları kurmak üzere Bağlantı Yöneticisi’ni kullanabilirsiniz. Ardından, kaydedilmiş ayarlar arasından istediğinizi seçerek, her konumdan hızla ağ bağlantıları yapabilirsiniz.
·         Kızılötesi (IrComm) Modem.  IrComm Modem, IrDA yığınını cep telefonlarına yönlendiren bir sürücüdür. Bu şekilde, IrCOMM sanal seri bağlantı noktaları olan eski cep telefonlarını kullanmanızı sağlar. IrCOMM iletişim kuralına sahip kızılötesi etkin bir cep telefonunuz varsa ve telefonu Internet’e erişmek için modem olarak kullanmak istiyorsanız, mobil bilgisayarınız cep telefonunu tanıyacak, numaralandıracak ve modem olarak yükleyecektir. Bu şekilde, yerleşik modemle olduğu şekilde, Internet araması yapabilirsiniz.
Buna ek olarak gezici kullanıcılar, Windows 98, Windows Me ve Windows 2000’de yer alan birden çok monitör desteğine ek niteliğindeki İkili Görünüm gibi işinizi kolaylaştırmak üzere tasarlanmış diğer donanım özelliklerinden de yararlanabilirler. Bazı gelişmiş ekran bağdaştırıcıları ve birçok taşınabilir bilgisayar aynı ekran bağdaştırıcısı için iki arabirim destekler. İkili Görünüm, iki arabirimin aynı anda farklı çıkışlar görüntülemesini sağlar. Örneğin, taşınabilir bilgisayara bir monitör bağlayabilir ve masaüstü alanınızı genişletmek için hem taşınabilir bilgisayarın ekranını, hem de dış monitörü kullanabilirsiniz. Taşınabilir bilgisayarınızı bir sunu için kullanıyorsanız, bilgisayarın ekranını, ikinci monitörde yer alan sunu ile karıştırmadan, veri veya belgelere bakmak için kullanabilirsiniz.

Uzak Masaüstü

Uzak Masaüstü, Terminal Hizmetleri teknolojisine dayanır. Uzak Masaüstü kullanılarak, Windows XP Professional kullanan uzak bir bilgisayardaki uygulamaları bir Microsoft® Windows® işletim sistemi kullanan herhangi bir istemci bilgisayardan çalıştırabilirsiniz. Windows XP Professional tabanlı bilgisayarda çalışan uygulamalarda yalnızca klavye girişi, fare girişi ve ekran çıkış verileri ağ üzerinden uzak konuma iletilir.

 Uzak Masaüstü ve Terminal Hizmetleri

Şekil 13. Uzak Masaüstünü Başlatma

Uzak Masaüstü dağıtılmış bilgi işlem ortamı tarafından sağlanan esneklik avantajına sahip olmanızı sağlar. Windows XP Professional içindeki standart bir bileşen (Windows XP Home Edition içinde bulunmayan) olan Uzak Masaüstü Windows XP, bilgisayarınıza her yerden ve her bağlantı üzerinden herhangi bir Windows tabanlı istemci kullanarak ulaşabilmenizi sağlar. Uzak Masaüstü tüm uygulamalarınıza, dosyalarınıza ve ağ kaynaklarınıza kendi bilgisayarınızın başındaymış gibi güvenli erişim sağlar. İşyerinde çalışır durumda bıraktığınız tüm uygulamalar uzaktan—evden, bir konferans salonundan veya yoldan—bağlandığınızda da çalışacaktır.
Uzak Masaüstü kullanarak, örneğin, iş yerinizdeki bilgisayarınıza evden bağlanabilir ve tüm uygulamalarınıza, dosyalarınıza ve ağ kaynaklarınıza işyerindeki bilgisayarın başındaymış gibi erişebilirsiniz. Bu kolaylık, kuruluş içinde daha fazla kullanıcının dağıtılmış bilgi işlem ortamı tarafından sağlanan esneklik avantajına sahip olmasını sağlar.
Tüm uygulamalarınız terminal sunucusunda bulundurulduğundan, Uzak Masaüstü düşük bant genişliği koşullarında da iyi çalışır. Yalnızca klavye, fare ve ekran bilgileri ağdan iletilmektedir.
Bir BT yöneticisiyseniz, Uzak Masaüstü size hızlı bir yanıt aracı sağlar: Uzaktan Windows 2000 Server veya Whistler Server çalıştıran bir sunucuya erişmenizi ve konsoldaki iletileri görmenizi, bilgisayarı uzaktan yönetmenizi veya başlatılmamış sunucu denetimleri uygulamanızı sağlar.

Uzak Masaüstü İletişim Kuralı

Uzak Masaüstü tarafından sağlanan bu özellikler Uzak Masaüstü İletişim Kuralı (RDP) ile kullanılabilir. RDP, Windows tabanlı terminalin (WBT) veya diğer Windows tabanlı istemcilerin Windows tabanlı terminal sunucusu ile iletişim kurmasına izin veren bir sunu iletişim kuralıdır. RDP, Windows XP Professional masaüstünüzde çalışan Windows tabanlı uygulamaların ağ bağlantıları üzerinden uzak ekran ve giriş olanakları sağlamak üzere tasarlanmıştır. RDP, çevirmeli ağ bağlantısı, LAN, WAN, ISDN, DSL veya VPN de olmak üzere herhangi bir TCP/IP bağlantısı üzerinden çalışır.

Uzak Masaüstü Kaynak Yeniden Yönlendirmesi

Uzak Masaüstün’nü bir Windows XP tabanlı istemciden veya farklı bir RDP (Uzak Masaüstü İletişim Kuralı) 5.1 etkin istemcisinden kullanırsanız, birçok istemci kaynağı Uzak Masaüstü bağlantısında kullanılabilir. Bu kaynaklar şunlardır:
·         Dosya Sisteminin Yeniden Yönlendirilmesi. Bu kaynak, yerel dosya sisteminizin, bir terminal oturumu içinde uzak masaüstünden de kullanılabilmesini sağlar. İstemci dosya sistemine Uzak Masaüstü ile ağda paylaştırılmış sürücü gibi erişilebilir ve Uzak Masaüstü dışında bir ağ bağlantısı gerekmez. İstemci sürücüleri Windows Gezgini’nde "terminal hizmetleri istemcisi <sürücüharfi>" olarak görünür.
·         Yazıcının Yeniden Yönlendirilmesi. Bu kaynak, Terminal Sunucusu’ndaki yazdırma işlerini yerel bilgisayara bağlı yazıcıya yönlendirir. İstemci uzak bilgisayarda oturum açınca, yerel yazıcı algılanır ve ilgili yazıcı sürücüsü uzak bilgisayara yüklenir.
·         Bağlantı Noktasının Yeniden Yönlendirilmesi Bu kaynak, terminal oturumunda çalışan uygulamaların istemcideki seri ve paralel bağlantı noktalarına erişebilmesini sağlar. Bağlantı noktasının yeniden yönlendirilmesi bar kod okuyucuları veya tarayıcılar gibi aygıtlara erişilmesine ve bu aygıtların denetlenmesine izin verir.
·         Ses. Uzak masaüstünüzde sesli bir uygulama çalıştırabilir ve sesi çalıştığınız bilgisayara bağlı kulaklıklardan dinleyebilirsiniz.
·         Pano. Uzak Masaüstü ve istemci bilgisayar, verilerin karşılıklı olarak değiştirilmesine olanak veren bir panoyu paylaşır.

Güvenilirlik İyileştirmeleri

Bu bölümde, Windows XP’nin, ne şekilde Windows 2000’deki sisteminizin durumunu korumanızı kolaylaştıran güvenilirlik yeniliklerine uygun olarak oluşturulduğu açıklanmaktadır.

Sürücüyü Geri Alma

Bu özellik, daha önce açıklanan ve ilk olarak Windows 2000 Güvenli Mod ve Sistem Geri Yükleme’de kullanılan Bilinen En Son İyi Yapılandırma seçeneğine benzer şekilde sistem kararlılığının sürdürülmesini sağlar. Sürücüyü güncelleştirdiğinizde, önceki sürücü paketinin bir kopyası sistem dosyalarındaki özel bir alt dizine otomatik olarak kopyalanır (yedek aldığınız her sürücü için, kayıt defterinin ilgili kısmında yer alan Yedek anahtarlarına yeni bir değer eklenir). Yeni sürücü doğru çalışmazsa, aşağıda, Şekil 14’de gösterildiği gibi Aygıt Yöneticisi’ndeki aygıtın Sürücüsekmesine ulaşıp Sürücüye Geri Dön’ü tıklatarak önceki sürücüyü geri alabilirsiniz. Sürücüye Geri Dön seçeneği, yalnızca tek düzeyli geri dönüş sağlar (bir kerede yalnızca bir önceki sürücü sürümü kaydedilebilir); bu özellik, yazıcılar dışında tüm aygıt sınıflarında kullanılabilir.


Şekil 14. Windows XP sürücülere kolay geri dönüşü destekler.

Sistem Geri Yükleme

Sistem Geri Yükleme, bir sorunla karşılaşılması durumunda, belgeler, çizimler veya e-postalar gibi kişisel veri bilgilerinizi kaybetmeden bilgisayarınızı önceki durumuna geri getirmeyi sağlar. Sistem Geri yükleme, sistemdeki ve bazı uygulama dosyalarındaki değişiklikleri izler ve otomatik olarak kolayca belirlenebilen geri yükleme noktaları oluşturur; bu şekilde, yedeklemeyi anımsamanıza gerek kalmaz. Windows XP, bir uygulama veya sürücü yükleme gibi belirli sistem olaylarının yanı sıra varsayılan olarak her gün geri yükleme noktaları oluşturur. Siz de herhangi bir anda kendi geri yükleme noktalarınızı oluşturabilir ve adlandırabilirsiniz. Sistem Geri Yükleme kişisel veri dosyalarınızdaki değişiklikleri izlemez veya kurtarmaz.

Otomatik Sistem Kurtarma

Otomatik Sistem Kurtarma (ASR) özelliği uygulamaları kaydetme ve geri yükleme olanağı sağlar. Bu özellik, ASR için kayıt defterinin Tak ve Kullan bölümlerini yedeklemek ve bu bilgileri kayıt defterine geri yüklemek üzere gereken Tak ve Kullan mekanizmasını da sağlar. Bu çeşitli kilitlenme kurtarma senaryoları için kullanışlıdır; örneğin, bir sabit disk arızalanırsa ve tüm yapılandırma parametrelerini ve bilgilerini kaybederse, ASR uygulanarak sunucu verilerinin yedeği geri yüklenebilir.

Dinamik Güncelleştirme

Güvenilirlik, uygulama ve aygıt uyumluluğu güncelleştirmeleri, sürücü güncelleştirmeleri ve kurulumunu çalıştırdığınızda kurulum ve güvenlik konularında acil düzeltmeler sağlayan dinamik güncelleştirmeler ile geliştirilmiştir. Microsoft, Dinamik Güncelleştirme paketi gereksinimi saptadığında, bu Windows Update Web Hizmeti üzerinden sağlanır.
Bu, Windows XP’yi çıktıktan bir süre sonra yükleyen kullanıcılar için yararlıdır. Kur’da Dinamik güncelleştirme seçeneğini belirlerseniz, Kur, aygıtlar ve uygulamalar için CD’deki özgün dosyalar yerine Microsoft’tan güncelleştirmeleri yükler. Kuruluşlar da yarar sağlayacaktır. BT yöneticileri, kullanıcıları için uygulama uyumluluğu veya güvenlik düzeltmelerini bulunduran Dinamik Güncelleştirme paketini yükleyebilir. İşletim sistemini yükleyen tüm kullanıcıların güncelleştirme dosyalarını aldıklarından emin olmak için Dinamik Güncelleştirme paketini kullanabilirler.

Otomatik Güncelleştirme

Otomatik Güncelleştirme, Web deneyiminizi kesintiye uğratmadan bilgisayarınızı güncelleştirme seçeneğidir. Özel Web sitelerini ziyaret etmeniz, bir şeylerin yüklenmesi için web’de gezinmeyi bırakmanız veya belirli aralıklarla yeni güncelleştirmeler yapmayı anımsamanız gerekmez. Bu yüklemeler, ağ ortamı sorunlarının etkilerini ortadan kaldırmakta ve bir güncelleştirme tam olarak yüklenemeden sistem bağlantısı kesilirse, otomatik olarak kaldığı yerden devam etmesini sağlamaktadır. Güncelleştirme PC’ye yüklendikten sonra, kullanıcı bunu yüklemeyi seçebilir.

Windows Update

Windows Update, yükleme CD’sinde kullanılabilen çok geniş kapsamlı sürücü kitaplığına ek olarak aygıt sürücü desteği de sunar. Windows Update Windows XP'nin çevrimiçi bir uzantısı olup, hizmet paketleri, aygıt sürücüleri ve sistem güvenlik güncelleştirmeleri gibi ürün iyileştirmelerine yönelik merkezi bir konum sağlamaktadır. Örneğin, yeni bir aygıt yüklüyorsanız, Tak ve Kullan yerel olarak ve—bilgisayarınız Internet’e bağlıysa—Windows Update içinde bir çevrimiçi sürücü arayacaktır  Bilgisayarınız Internet’e bağlı değilse ve sistemde yerel olarak uygun sürücü bulunmadıysa, çevrimiçi bağlanmanız ve sürücü aramanız istenecektir. Windows Update içinde güncelleştirilmiş bir sürücü bulunursa, sürücünün .cab dosyası yüklenecek ve Windows Update ActiveX®, yükleme için .inf dosyası içindeki Windows Tak ve Kullan noktalarını denetleyecektir.
İşyerleri bu işlevi geçersiz kılabilir veya devre dışı bırakabilir ve güncelleştirmeleri aramaya, toplamaya ve yüklemeye, ardından işyerinde kendi yordamlarını kullanarak dağıtılmaya ayrılmış Windows Update bölümlerine sahip yöneticilerin Windows Update kullanımını kısıtlayabilirler.

Yorum Gönder

xxxxxx